FDA, Sentetik Nikotin Ürünlerini Düzenleme Yetkisi Verdi

July 1, 2022

hakkında en son şirket haberleri FDA, Sentetik Nikotin Ürünlerini Düzenleme Yetkisi Verdi

15 Mart 2022 Salı günü Başkan Biden, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) sentetik nikotin ürünlerini tütün ürünleri olarak düzenleme yetkisi veren yeni bir yasayı imzaladı.

Bu yasanın ABD tütün ve nikotin endüstrisi üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.Aşağıda temel hükümlerin bir özeti yer almaktadır:

·FDA'ya, ister tütünden türetilmiş isterse sentetik olarak türetilmiş olsun, tüm nikotin ürünleri üzerinde düzenleyici yetki verilmiştir.

·Mevzuat 15 Nisan 2022'de yürürlüğe girecek.

·Sentetik nikotin ürünlerinin yeni mevzuatın yürürlüğe girdiği tarihten (14 Mayıs 2022) itibaren 30 gün süreyle piyasada kalmasına izin verilmektedir.Bu tarihten sonra, üretici 14 Mayıs 2022'ye kadar bir pazar öncesi tütün ürünü başvurusu (PMTA) yapmadıkça sentetik nikotin ürünlerinin pazarlanmasına izin verilmeyecektir.

·Üretici, 14 Mayıs 2022 son tarihine kadar bir PMTA başvurusunda bulunduysa, sentetik bir nikotin ürünü, PMTA'sının sonucunu bekleyene kadar 60 gün daha (yani 13 Temmuz 2022'ye kadar) piyasada kalabilir, bunun ardından ürünün FDA bir pazarlama emri vermedikçe veya ürünün piyasada kalmasına izin vermek için takdir yetkisi kullanmadıkça kaldırılır.